מדדים חשובים בעולם הבורסה

זירת המסחר של שוק ההון העולמי מציעה אינספור אפשרויות השקעה ומאפשרת למשקיעים לפזר את השקעתם ואת הסיכונים שהם לוקחים על פני מספר שווקים בעולם. קיימות מדינות בעלות השפעה חזקה על הכלכלה העולמית ופעמים רבות פעילות ההשקעות המתבצעת בבורסות שבתחומן וערכי המדדים שלהן מצביעות על מגמות בכלכלה העולמית.

בשורות הבאות נפרט על מספר מדדים חשובים בעולם הבורסה הגלובלי:

אפליקציית מסחר

מסחר בארה"ב

בשוק ההון האמריקאי פועלות בורסות רבות וקיימים מכשירי השקעה רבים ומגוונים. היקף המסחר בארה"ב הוא עצום. שתי בורסות מרכזיות פועלות בניו יורק והן בורסת נאסד"ק ובורסת NYSE. בשיקגו פועלות בורסות חשובות של סחורות ונגזרים וכן מתקיימת פעילות השקעות נרחבת באג"ח הממשלתי האמריקאי. 3 מדדים מובילים בארה"ב:

  • מדד נאסד"ק 100. הנאסד"ק 100 הינו מדד ייחוס למניות של חברות טכנולוגיות הכולל 100 מניות של חברות לא פיננסיות, גדולות אשר נסחרות בבורסת הנאסד"ק. חלקן של החברות הכלולות במדד הן אמריקאיות וחלקן בינלאומיות. המדד משוקלל לפי שווי שוק ועובר בחינה מחודשת בכל רבעון. 5 חברות לדוגמא הכלולות במדד: אפל, מיקרוסופט, אמזון, פייסבוק אלפבית (חברת האם של גוגל).
  • S&P 500. זהו מדד הכולל 500 מניות של חברות מובילות הרשומות בשתי הבורסות הגדולות בארה"ב. המדד עוקב אחר ביצועי החברות והוא משוקלל לפי שווי שוק חופשי. החברות הגדולות ביותר הכלולות במדד משפיעות על ערכו. בחירת החברות הגדולות ביותר ועדכון המדד בהתאם לכך גורם למדד להציג תמונה כוללת של הכלכלה האמריקאית. 5 חברות לדוגמא הכלולות במדד: Exxon Mobil, אפל, מיקרוסופט, פרוקטר אנד גמבל וג'נרל אלקטריק
  • מדד דאו ג'ונס. מדד מרכזי מאד, המשקף ממוצע משוקלל של 30 מניות של חברות גדולות ומוכרות הנסחרות בשתי הבורסות בארה"ב. המדד עובר שינוי בהתאם למחירי המניות המרכיבות אותו. 5 חברות לדוגמא הכלולות במדד: United Health Group, M3, Goldman Sache, Home Depot.

מסחר בגרמניה

הכלכלה בגרמניה היא החזקה ביותר באירופה ואחת מארבע החזקות בעולם. הבורסה החשובה ביותר נמצאת בפרנקפורט והיא אחת הבורסות המרכזיות באירופה ובעולם כולו.

  • מדד הדאקס DAX30. מדד ייחוס לשוק ההון הגרמני. המדד נסחר בבורסה בפרנקפורט וכלולות בו 30 חברות גדולות וחשובות בכלכלה הגרמנית אשר נסחרות בבורסה בגרמניה. שווי השוק של חברות אלה מהווה שיעור של כ-80% משווי השוק בגרמניה. המדד עובר בדיקה מדי רבעון ומרכיביו עשויים להשתנות בהתאם לשינויים בקריטריונים המשמשים להרכבת המדד. 5 חברות לדוגמא הכלולות במדד: באייר, סאפ, סימנס, Allianz, BASF.

מסחר ביפן

הבורסה המרכזית של יפן נמצאת בטוקיו והיא נחשבת כשלישית בגודלה בעולם לאחר 2 הבורסות בניו יורק, ארה"ב. הבורסה בטוקיו נחשבת לאחת היציבות בעולם. בבורסה יש שני מדדים, הידוע ביניהם הוא מדד הניקיי, מדד נוסף שהוא בעצם המדד הרשמי של הבורסה בטוקיו נקרא TOPIX העוקב אחר 1700 מניות.

  • מדד הניקיי. זהו מדד העוקב אחר 225 החברות הגדולות והחשובות ביפן הנסחרות בבורסה בטוקיו והן בעלות שווי השוק הגדול ביותר. המדד מתעדכן בכל שנה בהתאם לנתוני החברות המרכיבות אותו. 5 חברות מובילות במדד הן: Mizuho Financial Group, Mitsubishi UFJ Financial, JX Holdings, Yahoo Japan corp, Namura Holdings.

לסיכום, המדדים שפורטו במאמר זה הם חלק מהמדדים המרכיבים את הכלכלה העולמית. בנוסף לאלה קיימות 3 בורסות בסין – הונג קונג, שנגחאי ושנזן, בורסות נוספות באירופה כמו צרפת עם מדד הקאק CAC40, הבורסה בסיטי של לונדון עם מדד ה-100FTSE, בורסת מילאנו, בורסת מדריד ועוד.

אהבתם?
שתפו עם החברים!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
מעוניינים לפרסם כתבה אצלנו באתר ?
כתבות אחרונות
זוג בנפרד

החזרי מס עקב גירושין

אחרי שנים מאושרות יחד והקמת משפחה, החלטתם להפריד כוחות ולהתגרש. מעבר למשמעויות של מעבר דירה, חלוקת משמורת וכניסת המושג "כל שבת שניה" אל חייכם, כדאי

קרא עוד »
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו